Naše pravdy & Fake news

Informace aneb co jsou "naše pravdy"?

Jak s informacemi pracuji?

RODINA & NAŠE PRAVDY 


"V tomto tématu se opírám opět o své dětství a polemizuji nad svými pravdami."


Jak si vlastně naše pravdy utváříme?

Jako malí se narodíme do prostředí naší rodiny. Skrze naše smysly si utváříme své vnímání o světě kolem nás. Tvoříme si tak obrázek toho, jak bychom měli žít. Jsou to tedy lidé z naší rodiny, kteří nás tvoří...jsou pro nás vzorem a my žijeme přesně podle toho co vidíme, slyšíme a cítíme.

Jak naše rodina komunikuje? Jaké má zvyky? Jak trávíme společný čas?

Jsme součástí rodiny a tak jsou pro nás zvyky a jakékoli informace z rodiny přirozeně pravdivé. V daný okamžik jsme to my...a víme, že vše je správně a učíme se od rodiny to, co se naučit zrovna máme.

Později, ale začneme nahlížet do jiných rodin (poznáváme rodiny svých partnerů, svých kamarádů nebo skrze rozhovory s lidmi kolem nás, zjišťujeme, jak fungují vztahy a zvyky v jiných rodinách či zemích).

Začíná proces hledání vlastní pravdy a utváření si vlastního života.


Přemýšlíme o svém životě, jak by vlastně měl vypadat?

Najednou začneme přemýšlet jinak. Začneme uvažovat, jaké jsou naše potřeby a jak si vlastně svou rodinu představujeme. Zkuste si položit otázky a sepsat si odpovědi:

Jaké chci mít vztahy kolem sebe? A co proto můžu udělat, aby takové byly?

Jaké zvyky se mi líbí z mé rodiny a jaké ve svém životě už nechci?"Někdy se možná potřebujeme vzdálit od své vlastní (biologické) rodiny a vytvořit si novou (síť lidí se kterými se vzájemně podporujeme a inspirujeme). Může to být proto, abychom nalezli svou vlastní pravdu a sílu, díky které v budoucnu pomůžeme své vlastní rodině, abychom si vzájemně byli blíž."


Může se stát, že se potřebujeme na nějaký čas od rodiny vzdálit. Jsme sami a učíme se zkoumat vlastní pocity a myšlenky. Tento čas můžeme využít, abychom si utvořili obrázek o tom, jak chceme aby naše rodina fungovala.

Po čase se s energií a vnitřní silou vracíme a vztahy ve kterých se necítíme dobře se už přirozeně mění. Je nám dobře, protože už víme co potřebujeme.

TRÉNINK

Ve chvíli, kdy si konkrétně pojmenuji a sepíšu informace, které jsou pro mě pravdivé a chci je tak ve svém životě mít najednou se to všechno začne dít. Děláme postupné krůčky k tomu, abychom žili život podle svých představ.


"Rodina jsou pro mě lidé, se kterými se vzájemně inspirujeme." 


INFORMACE & FAKE NEWS 

Co je pro mě Fake News?

Myslím si, že často jsou to jen informace, které si nějaký člověk zažil a fungovaly mu. Nyní může chtít pomoct s pochopením někomu dalšímu. Každý se ale nacházíme v jiné fázi a úrovni našich životů, proto pro nás daná informace v přítomnosti nemusí být pravdivá.

Vysvětlím třeba na informaci o běhu:

Dostane se ke mě informace, že při běhání by měl být došlap více na špičky než na paty. Někdo jiný zase říká, že by měl být na střed a někdo zase že běhání vůbec není zdravé na klouby...

A tak přichází otázka, kde a co je pravda?

Podle mě je pravda všechno, jen pokaždé pro někoho jiného.

1) Běhat na špičky? Ano, ale pokud už je na to tělo připraveno a nějakou dobu se sportu člověk věnuje. Prostě to vyzkoušejte.

2) Běhat nebo neběhat? Pokud chcete zlepšit kondici a vytvrvalost tak běhaní určitě zkuste. Uvidíte, jestli je to tip cvičení, který Vám vyhovuje a nějakou dobu se mu třeba věnujte. Po čase můžete vyzkoušet něco jiného.Jak pracuji s informacemi? 

Pomáhá mi hrát si s každou informací, která ke mě přijde ve stylu:

"Je to moje pravda nebo není aneb Fake News." 

Je to úžasný myšlenkový proces, který mě hodně baví. Jednoduše zkoumám své vlastní uvažování a utvářím si svůj svět, ve kterém je možné naprosto všechno čemu uvěřím a současně situaci procítím.

Informaci nechám projít všemi částmi sebe viz TRÉNINK aneb PŘEHODNOCOVÁNÍ a REFLEXE:


TRÉNINK

1) Co cítím, když se ke mě informace dostane (SRDCE, emoce&pocity).

2) Pak převedu informaci do hlavy a přemýšlím, jestli mám nějakou zkušenost za sebou, abych se k informaci dokázala vyjádřit (MOZEK, myšlenky)

3) Pokud nevím jestli je informace či situace pravdivá, můžu si ji ověřit tak, že si ji vyzkouším a nebo si ji ověřím u zdroje, kterému důvěřuji (člověk - odborník na dané téma, zdroj u kterého znám člověka co za tvorbou stojí)

Zkoušejte a bavte se při hledání své pravdy a tvořte si svůj život podle svých představ:)

Přeji Vám nádherný den 

s láskou em