Putování aneb společná cesta

08.08.2020

Jdeme, kráčíme, chodíme. Putujeme.

Krajinou nebo snad svým životem?

Ráda chodím, objevuji a poznávám. Možná právě proto je mi putování tolik blízké. Většinou volím sólo cestu, někdy nalehko jindy s těžkým batohem. Každá cesta, je pro mě časem, kdy se mohu zastavit a přitom být stále v pohybu.

"Mysl odpočívá, duše čerpá, aby mohla tvořit a tělo si užívá každičký pohyb. Vše je propojené a v dokonalé rovnováze. Tělo, mysl, duch."

Poslední dobou jsem začala vnímat, že bych měla ráda kolem sebe "spolupoutníky". Někoho, kdo půjde stejnou cestou jako já a mohu tak s někým sdílet společné prožitky, myšlenky a životní příběhy. Netrvalo dlouho a "přišel" ke mě projekt PUTOVÁNÍ, který vede Ondřej Šperka.

O co jde aneb o projektu Putování?

Nádherná krajina, spaní pod hvězdami, výstup z komfortní zóny, sdílení, setkávání, blízkost. Jen pár slov, které projekt vystihují.

Jako již mnohokrát jsem se přesvědčila a utvrdila v tom, že každý projekt v sobě nese esenci nebo jakýsi "otisk" či sdělení člověka, který projekt vede. Zakladatel tohoto projektu a průvodce PUTOVÁNÍ je Ondřej Šperka, kterému patří můj velký dík a obdiv, za jeho energii a chuť tento projekt vést.

S Ondřejem a s dalšími účastníky jsem se vypravila na putování dvakrát. První cestou se pro mě stalo PUTOVÁNÍ: Chlad, dech a smysluplné rozhovory, kdy jsme vyrazili objevovat zákoutí Rychlebských hor a druhou výpravou bylo PUTOVÁNÍ: s Playfightem a objevování kouzla Bílých Karpat.

Sám název jednotlivých PUTOVÁNÍ napovídá, že jde o něco víc než "jen" o putování. Jde především o propojení a spolupráci. Pro mě je hlavní myšlenkou putování PROPOJENÍ.


O co jde

Celý projekt se stává výjimečný tím, že jde o seberozvojový čas na cestě. Každá cesta je zaměřená na nějaké téma/aktivitu, kterou vede hostující lektor, ten pak spolu s Ondřejem (průvodcem), tvoří tým. 

Na PUTOVÁNÍ Chlad, dech a smysluplné rozhovory (lektor Vítek Novotný) můžete vyzkoušet otužování, práci s dechem a při společných rozhovorech jít opravdu do hloubky. Pokud je Vaše téma tělo a pohyb, zvolíte Putování s autentickým pohybem (lektor Marek Hladík). A jestli se chcete naučit pracovat se svými emocemi skrze blízkost a kontakt, pak bych vyrazila na Putování s Playfightem (lektor Tomáš Wortner).

Krajinou putuje cca 9-11 lidí včetně lektora a průvodce (Ondřeje). Velikost skupiny je ideální, aby mohla vzniknout příjemná blízkost a soudržnost skupiny.

Putování trvá 6 dní, většinou od úterý do neděle. Spí se ve stanu nebo pod širákem. Vařit si můžete společně nebo každý sám. Všechny aktivity, které jsou po cestě nabízeny jsou dobrovolné. Můžete tak jen pozorovat a nebo se postupně nechat vtáhnout do děje a prožívání.

"Každé PUTOVÁNÍ je jiné. Svou jedinečnost mu dávají účastníci, kteří tvoří společnou cestu."

Společné prvky putování

Nejde jen o putování krajinou, ale také o sdílení osobních příběhů, myšlenek, prožitků, vizí. Každý přichází na putování s jiným záměrem a díky tomu se PUTOVÁNÍ stává velmi zajímavým prostorem pro osobní rozvoj.

Pro mnohé účastníky je PUTOVÁNÍ o vykročení mimo svou komfortní zónu. Někdo testuje své fyzické síly v počtu nachozených kilometrů, někdo pracuje se svou vnitřní sílou. Výzvou se někdy stává třeba i počasí nebo dobře zbalený batoh.

Co je však pro všechny společné je vědomí, že na "té" cestě nikdy nejsme sami a že je vždy někdo vedle nás, kdo naslouchá nebo podá pomocnou ruku, když to zrovna nejvíce potřebujeme.


PUTOVÁNÍ jsem navštívila dvakrát. Společným prvkem cest se stal otevřený prostor, který byl plný pozitivní energie, kterou jsme společně s účastníky cestou budovali. Čas plynul a kilometry ubíhaly, ale ať jsme byli kdekoliv, cítila jsem, že jsme doma. Bylo to díky prostoru, který kluci (průvodce a lektor) vytvořili. Bezpečí, klid, otevřenost, blízkost.

"Aby se člověk mohl otevřít, nejdříve se potřebuje cítit v bezpečí a bezpodmínečně přijímán."

Co si odnáším?

Z jakéhokoliv kurzu či workshopu, teď i s Putování si vždy něco odnáším. Většinou se naučím nějakou novou aktivitu, pochopím nový mechanismus, zpracuji nějaký emoční blok nebo otevřu některé své niterné téma.

Při návratu domů si uvědomuji, jak je důležité aplikovat nově nabytou zkušenost do svého života.  To, že se nám to podařilo poznáme tak, že se náš život mění a my s ním. Žijeme čím dál více v životní spokojenosti.

Z PUTOVÁNÍ si odnáším mnohem větší otevřenost a blízkost.

Přeji Vám ať si užíváte putování, ať už krajinou nebo svým životem

S láskou em