Cashflow aneb "Co bohatí učí svoje děti a chudí ne?"

28.01.2019

"Opravdová svoboda spočívá v možnosti ovlivnit co, kdy a kde budu dělat. Taková možnost volby je přímo určena množstvím peněz a času, které máme. Jak mít ale čas i peníze zároveň? Odpověď je mít pasivní příjem. Co to je a jak ho získat?"


Tato anotace na hru Cashflow od Roberta Kiyosakiho, na mě jednoho dne "vykoukla" na obrazovce monitoru a zaujala mě! A protože si většinou vše potřebuji zažít na vlastní kůži, tak jsem klub Cashflow Brno navštívila :) zde odkaz na: FB událost.

Donedávna jsem vůbec nevěděla, že existuje něco jako hra Cashflow. Ale protože téma financí, začínám řešit poslední dobou čím dál víc, tak mi přišlo skvělé hru vyzkoušet. Moje očekávání bylo pochopit a uvědomit si, jak "tok" peněz funguje! 

Akce klubu Cashflow Brno, probíhají každé pondělí v restauraci Baroko. Záleží tedy na Vás, jestli chcete chodit pravidelně a nebo příležitostně.

Byla jsem překvapená místem, které na mě působilo velmi příjemným dojmem. Se svou dochvilností jsem to zvládla, jak se říká "tak akorát", takže jsem na sebe byla hrdá. Sraz byl stanovený na 18:20 s tím, že někteří účastníci přicházeli ještě chvilku po začátku. Nakonec jsem za to byla ráda, protože jsem měla čas na rozkoukání a přivítání s účastníky u stolu. 

Jak hra probíhala?

Dohromady se nás sešlo kolem 20 lidí. K dispozici jsme měli 3 deskové hry (2x českou verzi a 1x americkou). U každého stolu nás tedy bylo tak 6-8 a vždy 2 účastníci byli z klubu zakládajících nebo spolupracujících na projektu. Pro mě to byla obrovská opora, protože jsem se mohla s někým poradit a bylo o mě velmi krásně pečováno.

Každý hráč si vylosoval kartu s povoláním, kde byly veškeré údaje o finanční situaci jednotlivců. A mohli jsme začít. Chcete koupit nemovitost? nebo radši akcie? jdeš do byznysu se mnou nebo se ti to nevyplatí?

V první fázi hry, bylo cílem dostat se z krysího závodu! Mě se to podařilo (samozřejmě díky pomocníkům), kteří mi se vším pomohli a o to víc byl můj zážitek ze hry intenzivnější.

Co jsem si odnesla?

Opět jsem odcházela s novými myšlenkami a s inspirací do budoucna.

Co vlastně pro nás peníze znamenají? Je to něco na čem lpíme? Je to pro nás prostředek, který nám pomáhá k dosažení našich cílů? Jak hluboko máme v sobě finanční kódy z našich rodin?

Asi nejzásadnější pro mě byl prožitek během hry. Snažila jsem se vžít do své role, která byla správce domu. Bylo docela zajímavé sledovat své pocity. Na začátku jsem měla strach, cokoliv si koupit, protože přece nemám dost peněz a ještě k tomu hypotéku. Automaticky mi moje myšlení říkalo: "splať své dluhy ať máš klid", ale byla to nuda...já jsem stála na místě a nic se nedělo. A cíl hry byl naprosto jiný - dosáhnout toho, aby náš pasivní příjem byl vyšší než náš Cashflow měsíční příjem. Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla trochu změnit myšlení a můj záměr, tak to přišlo! Koupila jsem první dům a už se vše rozběhlo. Já jsem pak ani nestačila zírat, jak rychle jsem byla z krysího závodu venku:) Najednou jsem měla na účtě dost peněz na to, aby mě nerozhodil sebemenší nečekaný výdaj navíc. A tato zkušenost mi umožnila pocítit vnitřní klid při představě, že o peníze už nemusím mít starost.

Naše mysl nám určuje čemu věříme a pokud věříme, že je něco možné, tak to prostě možné je! A pak začneme hledat způsoby "jak" a ne důvody proč to nejde. Ovšem stejně jako v reálném životě, je podle mě důležité s kým svou hru sdílíte a prožíváte. A tak když mi byla nabídnuta pomoc od Hanky a Petra, byla jsem moc vděčná. Věděla jsem, že na to prostě nejsem sama. Nakonec celou hru vyhrála kamarádka a tak jsem měla možnost prožít ještě jedno štěstí, které bych nazvala "sdílená radost".


"Každý máme svůj vlastní závod a ještě k tomu v naší vlastní hře. A je jen na nás, jak tu hru budeme hrát"


Jsem ráda, že jsem mohla být součástí této hry a těším se na příště :)


Děkuji klubu Cashflow za příležitost

Em