Flexibilní stravování jako cesta k mému intuitivnímu stravování?

31.03.2019

Uvědomujete si, že vaše tělo není v něčem spokojené a chcete to změnit?

Rádi byste zhubli/přibrali, ale nevíte si sami rady?

Milujete jídlo a chcete být zdraví?

Delší dobu jsem si lámala hlavu se svou postavou. Nikdy jsem nedržela žádnou dietu, protože jsem tomu jednoduše nevěřila. A protože miluji jídlo, tak jsem se vždy snažila jíst nějak intuitivně, ale až postupem času mi došlo, že i když jím intuitivně, tak občas dám na rady někoho jiného, což nebyla ta správná cesta:/ Buď jsem jedla málo nebo vlivem stresu zase moc, do toho jsem svému tělu nedopřála žádnou fyzickou aktivitou a nebo naopak jsem své tělo přetěžovala.


V říjnu loňského roku jsem se rozhodla svěřit se do rukou odborníkovi. Moje intuice mě přivedla za Bárou Havelkovou, která je trenérkou ve studiu CORE training center v Brně.

Bára se tak stala mojí koučkou na stravování. Vysvětlila mi, jak IIFYM funguje a jak funguje naše tělo. Společně se zaměřujeme na týdenní cykly, kdy s Bárou krok za krokem konzultuji své výsledky (jestli mám dost energie a nejsem unavená, kolik mám pohybu, co mi třeba dělá problém atd.) Hlavní práce je samozřejmě na mě - vážím si jídlo, hlídám si příjem a výdej a pozoruji své tělo. Ale bez Barči by moje cesta byla mnohem složitější.

"Věřím, že nikdo nás nemůže znát lépe než my sami. Zároveň pokud nemáme dostatek znalostí, potřebujeme někoho, kdo nás je naučí."

Bára je pro mě přesně tento člověk. Díky jejímu koučinku jsem se postupně začala koučovat sama a rozumím svému tělu mnohem víc.


"Jsem na začátku své cesty k intuitivnímu stravování. A můžu říct, že je to naprosto úžasné. A proto zkusme poslouchat své tělo, ale zároveň si uvědomujme, že kdykoliv žijeme ve stresu, tak z nás nemluví naše tělo, ale naše emoce, které zřejmě v ten okamžik, potřebují, abychom jim věnovali pozornost."

Co je flexibilní stravování?

IIFYM (If It Fits Your Macros) je výživový systém, který vyžaduje rozložení a sledování celého jídelníčku z hlediska tří makroživin (bílkoviny, tuky a sacharidy). Úpravou svého denního příjmu a poměru tří typů makroživin, můžete přizpůsobit metabolismus a budování potenciálních svalů vašeho těla.

Laicky řečeno: Chcete-li zdravě hubnout (tedy hubnout tuk, ale zároveň si uchovávat svalovou hmotu), potřebujete dostatečný příjem bílkovin ve stravě, protože bílkoviny si tělo není schopno vytvořit samo, musí je jednoduše přijmout ze stravy. 


Jak zjistíme, jaký je náš denní příjem bílkovin, tuků a sacharidů? 

Můžeme to zjistit jedině tak, že si jednotlivé jídlo, které denně jíme budeme vážit a zapisovat. K zapisování slouží celá řada online aplikací, jako jsou např. kalorické tabulky nebo MyFitnessPal.

Já pracuji s nástrojem MyFitnessPal a jsem s ním naprosto spokojená. Jednoduše si zadáte název produktu a vyjede vám celý seznam, ze kterého si jednoduše vyberete potravinu, kterou zrovna hledáte a nebo načtete čárový kód na výrobku a zadáte gramáž.

Před nějakou dobou mi toto řešení přišlo šílené. Říkala jsem si, že to nějak zvládnu sama, ale bez toho, abych pochopila jaký je můj přesný výdej kcal a příjem to prostě a jednoduše není možné.

Jaký byl můj cíl?

Můj cíl, byl shodit nějaký tuk, abych se ve svém těle cítila dobře, ale zároveň se nerada omezuji v tom co mám ráda a už vůbec nepotřebuji, aby mi někdo nastavoval jídelníček, když vím sama nejlépe, co mi chutná:) K tomuto závěru jsem dospěla po delší době, kdy jsem se sama aktivně stravou zabývala (ať už formou nějakých přednášek nebo četby a diskuzí s kamarády a lidmi, co se o toto téma rádi zajímají).

A co dál?

Můžu říct, že jsem pochopila, jak tělo funguje z pohledu příjmu a výdeje. A pokračuji ve formování postavy dál ;)

A protože mě téma začalo zajímat více do hloubky, tak jsem začala navštěvovat kurz výživového poradce ve Fitness Institut v Brně. A zatím si vzdělávání moc užívám. Učí nás odborníci na jednotlivá témata, takže se inspiruji, jak jen to jde :)

... o kurzu napíšu, jak kurz dokončím...můžete se těšit ;)

Nyní je mým cílem intuitivní stravování. 

Už nyní se mi dějí úžasné věci a potraviny si vybírám, vařím a vychutnávám s láskou. Zároveň taky bourám mýty ve své hlavě a uvědomuji si, jak je všechno naprosto dokonalé, rozumím už i tomu, proč mě třeba láká thajská kuchyně - zatím je to moje tajemství, ale jednou o tom budu vyprávět:)

Až teď rozumím slovům, co kdysi někdo řekl:

"Láska prochází žaludkem" a přeložila bych to jako:

"Pokud se stravujeme v rovnováze, tedy našemu tělu dáváme co potřebuje, tak NÁS naše tělo má rádo a MY máme rádi naše tělo."


Milujme jídlo a milujme život

s láskou em