Škola magického nástroje Handpan

11.01.2020

Chceš vyzkoušet léčivý nástroj, ale nechceš ho hned kupovat?

Již nějakou dobu mě lákalo vyzkoušet "léčivý nástroj" Handpan nebo-li Hang drum či Pantam.

Náhled do magického světa tohoto kovového melodického nástroje se sedmi a více tóny rozeznívanýma rukama. Jen za pomocí svých rukou můžete vytvářet jemnou harmonii a kreativní hudební improvizaci.

Nástroj mě zaujal svými jemnými a melodickými tóny. (viz video)

Vyhledala jsem si tedy školu, která nabízí možnosti výuky v okolí Brna. Hned se mi objevili workshopy školy Hand Pan Sound.  


HANDPAN ŠKOLA PAN SOUND


Workshopy školy jsou skupinové a jsou také pro začátečníky, proto nemusíte mít strach, že jste na nástroj nikdy nehráli a nebo třeba, že nemáte s hudebními nástroji zkušenosti. Když jsem hledala kurz, tak jsem bohužel zjistila, že další skupinový workshop bude asi za dva měsíce. 

Napsala jsem tedy na facebook školy, kde se mi hned ozval Jirka Brzobohatý, jeden z lektorů a zakladatel školy. Hned mi ochotně nabídl dřívější termín v podobě soukromé dvouhodinové lekce s možností zapůjčení Handpanu na čtrnáct dní domů. Byla jsem nadšená, tato možnost mi vyhovovala :)

JAK PROBÍHALA LEKCE?

S Jirkou jsme se domluvili na místě konání lekce. Následně jsem dorazila do příjemného domácího prostředí. Jirkův přístup byl velmi otevřený a přátelský. Netrvalo dlouho a po krátkém úvodu jsem se hned začala seznamovat s fascinujícím nástrojem.

Vyzkoušela jsem si základy, které pro začátek potřebuje každý hráč vědět. Která místa jsou zvučná, techniku hraní, rozmezí hlasitosti vhodné pro nástroj i pro uši posluchačů...atd.:D Během dvou hodin jsem se naučila hrát stupnici a jednoduchá cvičení a začali jsme nacvičovat i jednu skladbu :)

Během lekce jsem se mohla ptát na vše co mě zajímalo a Jirka mi velmi ochotně odpovídal. Mimo to jsem se dozvěděla také něco málo o historii Handpanu a různých typech nástroje.

JAK MŮŽETE HANDPAN VYUŽÍT?

Nástroj je úžasný svou skladností a váhou, protože tyto vlastnosti Vám dovolí nástroj jednoduše přenést na zádech kamkoliv Vás Vaše kroky povedou. Věřím, že spoustu lidí může nadchnout natolik, že se mu začnou věnovat na profesionální dráze. Můžete jej začlenit do své vlastní tvorby s kapelou nebo nástroj vnímat spíše jako meditační odpočinek.

Pokud jste lektoři či tvůrci meditačních nebo seberozvojových kurzů, nástroj se může stát zajímavým doplňkem na vašich lekcích. Nebo pokud vedete děti ve školách a chcete začlenit více hudby do svých hodin. 


A nebo si Handpan můžete pořídit jen tak, bez většího záměru. Jednoduše protože milujete hudbu a chcete ji více začlenit do svého života. Důležité je užít si samotný prožitek ze hry a záměr přijde třeba časem.


ZAPŮJČIT NEBO KOUPIT?

Já jsem na začátek využila zapůjčení nástroje, které nabízela škola Hand Pan Sound. Podle mě je to ideální možnost a způsob, si nástroj vyzkoušet a zjistit, jestli chcete investovat do vlastního nástroje.

Pokud se rozhodnete hned nástroj koupit, můžete si najít výrobce po své vlastní cestě. Internet Vám nabídne spoustu možností, ale osobně bych nástroj zakoupila přes školu Hand Pan Sound, protože jsou schopni Vám zajistit zajímavou cenu nástroje (cena se pohybuje cca kolem 28 000,-) což je ve srovnání s nabídkami jinde celkem přívětivá cena :)

A další plus je, že si můžete domluvit výrobu na míru. Po obvodu nástroje jsou rozmístěny melodické tóny v rámci dané stupnice. Těchto tónů bývá obvykle 7, 8 nebo 9. Občas se dnes objevují i speciální experimentální nástroje, které mají tónů více - 11,12, 14 i 20 (někdy jsou tyto tóny umístěny i ve spodní části). 

Více informací o nástroji můžete najít také na stránce www.lecive-nastroje.cz.

Přála bych Vám, abyste našli kouzlo v každodenních tónech, které k nám promlouvají.


Někdy jsme v životě tvůrci a někdy posluchači.

V každém okamžiku však máme na výběr, zda budeme přijímat a nebo dávat.


Dnes si vážím vážím právě možnosti volby a toho, že hudbu mám možnost vnímat a slyšet.


Krásný a magický den

s láskou em