JÓGA...pohyb co léčí tělo, duši i mysl?

24.02.2019

Pro koho "ta" jóga vlastně je?

Jaký druh jógy zvolit?

Poslední dobou máme v Brně výběr z široké nabídky center, které se zaměřují na jógu.

Dříve jsem navštěvovala studio Happyoga. Na tomto studiu mám ráda příjemnou domácí atmosféru a široký výběr různých stylů jógy: hatha jóga, power vinyasa yoga,  ashtanga yoga, jóga pro zdravá záda, atd.

Můj tip, jak si vybrat jógu je:

Výběr podle lektora/ky?

Postupem času a zkoušením různých lekcí jsem přišla na to, že mi nezáleží na druhu lekce, ale spíše na osobnosti a přístupu lektorky.

Navštívila jsem power jógu ve fitness Bluegym, kterou vedla Petra Vašková. A jóga mě začala mnohem víc bavit. Po pár měsících jsem se dozvěděla, že Peťa v Bluegym končí a jde cvičit jinam. Věděla jsem, že budu chodit jinam i já :)

Byla jsem ráda, že lokalita studia zůstala podobná a tak jsem začala navštěvovat MyFit.

V MY FIT vede Peťa lekce Power jógy každé úterý a neděli (19:30-20:25). Nebo můžete zajít na lekce do Punk Jógy.

V MY FIT studiu, můžete navštívit také lekce DETOX YOGA s Lenkou Velínskou. Tyto lekce bývají zhruba 1x za měsíc a je to spíše klidná hot yoga. Lekce jsou skvělé pro všechny, kteří si chtějí zafixovat správnost cviků. Na lekcích je vždy dostatek času na procítění jednotlivých částí těla. Jak důležité je vědět, které svaly v těle zrovna používáme a které bychom používat měly? Na tuto otázku více info viz článek: Pohyb aneb jak napravit vzorce svého těla. 

Pro koho jóga je?

Myslím si, že pro všechny, kteří v sobě chtějí budovat sílu a nalézt vyrovnanost a duševní klid.


"U jógy je to podobné jako v životě. Můžete zkoušet různé lekce, až jednou najdete tu, která vyhovuje zrovna Vám. Důležité je, aby Vás to bavilo!

A tak poznáte, že jste tam, kde máte být....prostě se tam cítíte dobře:)"


Přeji Vám klid v duši a víru v sebe Em


Příběh níže...

Příběh Em...

Pamatuji si, když jsme jako děti dělali "přemety, hvězdice, mosty,..."  Oooo... jak byly naše těla ohebná.

A pak jsme nastoupili do školy, kde nás společnost posadila do školních lavic a do hlavy nám vložila lež. Lež, že takto je to správné, že bychom měli sedět v lavicích a běda, jestli se pohneme...! Naše těla se tak začali blokovat...není přirozené vydržet 8 hodin sedět v lavici...chceme se pohybovat, tančit, hrát si, učit se (ale chceme, aby vše probíhalo nějak víc přirozeně).

Když jsem dospívala bydlela jsem během střední školy u babičky. Babička se snažila každé ráno cvičit pozdrav slunci. Říkávala mi: "Michalko, pojď si zacvičit se mnou, měli bychom všichni toto cvičení praktikovat každý den." Tehdy to pro mě nebylo důležité...já jsem měla jiné "starosti". Až teď si uvědomuji, jak byla moje babička moudrá a kdyby mi to řekla dnes...ani vteřinu bych neváhala a s chutí bych si s ní šla zacvičit a nastartovat krásný den. "Miluji tě babičko moje a posílám pozdrav do hvězdného nebe."

Já a jóga?

Mé první kroky k józe byly opatrné a pozvolné. Nevěděla jsem, jestli je pro mě jóga vhodná, ale lákala mě. A tak jsem navštívila různé lekce v různých studiích. 

Ze začátku mě nejvíce nadchla jóga ve vzduchu, kam jsem chodila pravidelně (až budu jednou bydlet ve svém domečku, vím, že tam bude místo i pro látku na fly yogu - kde budu každý den létat:). Mimo to jsem vyzkoušela Hatha yogu, Ashtanga yogu, Power yogu,... Každá yoga byla jiná. Záleželo jak na lektorech, kteří yogu vedli, tak na mém denním rozpoložení a na mé energii.

V současné době chodím pravidelně na power yogu a jsem nadšená z pokroků, které mé tělo dělá. Buduji svou vnitřní sílu. Čaturanga dandásana, kterou jsem na začátku nezvládala se stává pomalu mou součástí a mohu říct, že s každou další lekcí cítím, jak tuto pozici mé tělo lépe zvládá :)

Jóga pro mě není jen cvičení! Jóga propojuje mé tělo s mým myšlením a učí mě, že s trpělivostí a vírou v sebe dojdeme ke svému cíli.

S láskou Em